Na co zwrócić uwagę przy zakupie ochronników słuchu?

23 grudnia 2021

Współcześnie w bardzo miejscach wykorzystuje się ochronniki słuchu. Służą one do optymalnego zabezpieczania słuchu przed hałasem przekraczającym 80 decybeli. Chodzi tutaj zarówno o krótkie dźwięki impulsowe charakteryzujące się wysokim natężeniem, jak i mniej donośne dźwięki długotrwałe. Przy zakupie omawianych elementów warto zawsze wziąć pod uwagę kilka konkretnych parametrów, tak aby w stu procentach zaspokoiły stawiane przed nimi wymagania.

Świetne rozwiązanie nie tylko dla robotników przemysłowych

Ochronniki słuchu pozwalają na utrzymanie pełnej świadomości sytuacyjnej niezależnie od poziomu hałasu

Ochronniki słuchu pozwalają na utrzymanie pełnej świadomości sytuacyjnej niezależnie od poziomu hałasu. Znajdują zastosowanie w licznych branżach. Przede wszystkim należą do podstawowego ekwipunku robotników obsługujących zaawansowane maszyny w postaci szlifierek, tokarek, wiertarek, młotów pneumatycznych, pił tarczowych, pras krawędziowych czy frezarek. Urządzenia te emitują bowiem niekorzystny dla zdrowia dźwięk o natężeniu między 100 a 150 dB. Ochronniki sprawdzają się ponadto doskonale w zakładach metalurgicznych, tartakach, serwisach samochodowych, na placach budowy, a także podczas polowania na dziką zwierzynę i sportowych zawodów strzeleckich. Korzystają z nich nawet muzycy orkiestrowi, osoby pracujące przy obsłudze samolotów startujących z płyty lotniska oraz dentyści.

Budowa i zastosowany mechanizm ochronny to główne parametry

Współcześnie w bardzo miejscach wykorzystuje się ochronniki słuchu

Wybierając dla siebie ochronniki słuchu, należy koniecznie uwzględnić indywidualne potrzeby. Na rynku są dostępne modele niezależne i nahełmowe. Te pierwsze przypominają zwykłe słuchawki, gdyż składają się z dwóch czasz osadzonych na solidnym uchwycie paskowym. Nakłada się je na szczyt głowy, ewentualnie pod brodę. Z kolei drugie mocowane są bezpośrednio do otworów znajdujących się w kasku, dzięki czemu gwarantują maksymalną wygodę w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych. Kolejny istotny parametr to rodzaj ochrony. W przypadku pasywnej za tłumienie hałasu odpowiada wyłącznie woda lub pianka, co powoduje efektywne pochłanianie drgań mechanicznych. Niestety jednocześnie spada zrozumiałość mowy i słyszalność dźwięków ostrzegawczych.  Alternatywę stanowi mechanizm aktywny, bazujący na układzie elektronicznym. Eliminuje on hałas zależnie od jego częstotliwości (automatycznie), nie zaburzając przy tym kontaktu z otoczeniem. Oto pozostałe kluczowe czynniki:

  • zgodność z normą EN 352-1 lub EN 352-3
  • trwałe materiały wykonania, przekładające się na długą i komfortową eksploatację (np. aluminium i poliuretan)
  • niezbyt ciasne ani luźne mocowanie
  • uznana marka (cena idzie w parze z ogólną jakością).