Czym się różnią od siebie różne rodzaje wiatrówek?

28 listopada 2021

Wiatrówka ze strony www.specshop.pl jest określeniem często nazywającym karabiny albo pistolety pneumatyczne, ich przeznaczenie jest różne. Wykorzystywane są zarówno do wszelkich sportach związanych z wyczynowym strzelectwie pneumatycznym, jak i do rekreacji, dodatkowo w niektórych krajach dozwolone jest używanie wiatrówki w celach łowieckich na drobną zwierzynę oraz odstrzał szkodników. W wiatrówkach znajdziemy dwa materiały pędne, pierwszym z nich jest powietrze, natomiast drugim dwutlenek węgla.

Wiatrówki sprężynowe

Aby pocisk z tej wiatrówki został wystrzelony, pierw trzeba naciągnąć sprężynę, w efekcie tłok umieszczony w cylindrze gwałtownie się porusza. Na sam koniec tego procesu generowana jest siła pędna w postaci ciśnienia, które wypycha śrut z lufy. Największą zaletom takiego rozwiązania są niskie koszty eksploatacyjne, gdyż nie ma potrzeby, aby dokupywać naboje CO2, które są niezbędne w pozostałych wiatrówkach. Strzelec podczas strzału odczuje znaczący odrzut. Ze względu na sposób naciągania wyróżniamy:

  • klasyczne łamane – jest to rozwiązanie najlepsze oraz najprostsze w obsłudze. W tym przypadku śruba zostaje naciągnięta poprzez złożenie lufy. Lufa po naciągu nadal będzie w pozycji złamanej, jest to duże ułatwienie, gdyż użytkownik ma swobodny dostęp do miejsca, gdzie umieszcza się śrut. Po załadowaniu wystarczy ją złożyć i oddać strzał,
  • z naciągiem bocznym bądź dolnym- naciąg jest dokonywany za pomocą specjalnej dźwigni z boku łoża(boczny) bądź pod lufą(dolny). Użycie dźwigni powoduje ukazanie się miejsca na śrut. W porównaniu z wiatrówkami łamanymi tę są bardziej wytrzymałe i dłużej zachowują swoją celność.

Wiatrówka PCP

Są to najbardziej rozwinięte wiatrówki posiadające specjalnym zbiornik, w którym znajduje się powietrze napędzające, sprężynę najczęściej występuje pod lufą. Takie rozwiązanie zostało wykorzystane, aby odrzut zmniejszyć do zera i wprowadzić wysoką celność. Dzięki dużemu zbiornikowi można dłużej cieszyć się z oddawania strzałów bez konieczności szybkiego ponownego ładowania.

Wiatrówka PCA

Synonim określającym tę wiatrówkę to pompa i nie bez powodu, gdyż do oddania strzału trzeba na wykonać kilka ruchów dźwignią, aby powietrze odpowiednio sprężyć. To jest rozwiązanie idealnie pomiędzy wszystkimi rodzajami wiatrówek, ponieważ koszty eksploatacji są niskie jak w sprężynowych oraz mają mały odrzut i dużą celność podobnie wiatrówki PCP. Rekomendowane są dla początkujących strzelców, bo ich masa jest niewielka. Moc strzału jest zależna od ilości sprężonego powietrza.